Гірше чужинців – власні паразити: на тлі повномасштабного вторгнення рф, в Україні продовжили працювати підприємства, що прямо або через офшори належать громадянам росії. Зафіксовані й численні випадки колабораційної діяльності та корупційних схем, які підривають економіку держави зсередини. Відтак українські правоохоронці ведуть боротьбу на двох фронтах – зовнішньому і внутрішньому. І успіхи на другому – не менш важливі, ніж на першому.
Станом на квітень 2022 року в Україні продовжували діяти 17 тисяч компаній,що напряму чи опосередковано (через підставних осіб) належать громадянам росії чи Білорусі.
Аби припинити бізнес на крові 3 брезня 2022 року Верховна Рада прийняла, а 10 березня президент Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності росії.
Документ надав державі право конфісковувати рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що перебувають чи зареєстровані на території України і належать юридичним та фізичним особам рф.
Над пошуком та арештом російських активів в Україні, спільно з іншими правоохоронними органами, активно працює ДБР.
Так, станом на 3 жовтня 2022 року детективи Бюро дослідили понад 200 компаній у різних галузях економіки, сформували списки підприємств, які належать російським структурам або громадянам, та ініціювали винесення на розгляд РНБО України рішення щодо примусового вилучення майна та застосування санкцій. У списку – гучні назви: "дочка" російського "Газпрому" ТОВ "Газпром Експорт", ТОВ "Межирічанський гірничо-збагачувальний комбінат", ТОВ "Морський спеціалізований порт "Ніка-Тера", ПАТ "Пентопак", ТОВ "Татнєфть-АЗС-Україна" тощо.
Ефективність і якість цієї роботи підтверджує проста статистика. Якщо за 9 місяців 2021 року в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) було передано майна вартістю 1 млрд 782 млн грн, то за аналогічний період поточного року – вартістю 8 млрд 926 млн грн. Значна частини цих активів – саме майно російських та білоруських власників.
Зокрема, до АРМА передано майно нардепа-зрадника Олексія Ковальова вартістю понад 18,5 млн гривень, а також активи ексміністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка та наближених до нього осіб на суму 1,4 млрд грн. Накладено арешт на майно, рахунки та корпоративні права в України групи компаній російської "Татнефті".
Державне бюро розслідувань бере активну участь у викритті зрадників та колаборантів. Так, з 24 лютого 2022 року ДБР розслідує понад тисячу злочинів проти основ національної безпеки, у тому числі:
За результатами цих справ 413 фігурантам уже повідомлено про підозру, 305 осіб оголошено у розшук, 1131 особа перевіряється на причетність до державної зради та колабораційної діяльності. 82 провадження за вказаними статтями вже скеровані до суду.
Є прогрес і у розслідуванні корупційних та економічних злочинів, які у воєнний час, на думку експертів, мають прирівнюватися до держзради, оскільки підривають основи внутрішньої безпеки.
За офіційними даними, у 2022 році ДБР розслідує понад 42 тисячі кримінальних проваджень, за результатами яких до суду направлено понад 3 600 обвинувальних актів. Закінчено розслідування у 13 451 проваджень (для порівняння, у 2021 році – 12 661), з них 3 226 передано в суд (торік – 2 907).
За перші 10 місяців 2022 року працівники ДБР розслідували 328 кримінальних проваджень в бюджетній сфері. Про підозру було повідомлено 77 особам, а до суду направлено 32 обвинувальні акти відносно 60 посадовців.
У відкритих кримінальних провадженнях у сфері митного контролю установлено збитків на майже 200 млн гривень.
Серед найбільш резонансних кримінальних проваджень:
Слід відмітити, що в загальній кількості проваджень суттєво збільшилась частка так званої "великої риби" – кількість викритих високопосадовців категорії "А", народних обранців, суддів, правоохоронців.
Наведена статистика свідчить, що українська антикорупційно-правоохоронна система, попри російську агресію, не лише гідно витримала випробування і не втратила обертів протидії державним економічним злочинам, а й досить оперативно та ефективно реагує на нові виклики воєнного часу.
У складний для економіки країни період антикорупційно-правоохоронна система сприяє наповненню державного бюджету й протидіє фінансовим схемам, що знекровлюють країну. А також роблять значний внесок у зміцнення національної безпеки та оборони країни під час війни.
За матеріалами пресслужби ГІ "Права Справа"
Військовий експерт Дмитро Снєгирьов розповів нові деталі вбивства екс-нардепки Ірини Фаріон. Як сталось, що підозрюваний 8 годин пробув під камерами спостереження біля підʼїзду? Звідки хлопець знав точний графік убитої? За Іриною Фаріон вели таємне слі...
Політолог, військовий експерт Дмитро Снєгірьов в інтерв'ю Анастасії Федор на ютуб-каналі «Фабрика новин» розповів про нестикування у справі про вбивство Ірини Фаріон. Річ у тому, що доказова база національної поліції видається вкрай слабкою та суперечл...